Hukuk Uyuşmazlıklarında Temel Arabuluculuk Eğitim Programı

Prof. Dr. Serkan ÇINARLI
T.C. ADALET BAKANLIĞI ONAYLI HUKUK EĞİTİMLERİ
Free
  • 0 katılımcı
  • 0 ders
  • 0 quizzes
  • 0 week süre
0 katılımcı

Eğitimin Amacı

22 Haziran 2012 tarih ve 28331 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 6325 sayılı “Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu” ile 26 Ocak 2013 tarih ve 28540 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan “Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu Yönetmeliği” kapsamında hukuk fakültesi mezunu ve en az beş yıllık kıdem almış olan hukukçuların yetkili kurum tarafından verilen eğitimi almalarından sonra Adalet Bakanlığının yapacağı sınavda başarılı olmaları ve arabuluculuk siciline kayıt koşulu ile yapılacak bir faaliyettir. Temel Arabuluculuk Eğitimi Modülleri 02 Haziran 2018 Tarihli 30439 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan “Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu Yönetmeliği” kapsamında hazırlanmıştır

Bu kapsamda eğitim, Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu ile yasal bir çerçeve edinen arabuluculuk faaliyetinin tarihi oluşum sürecini, iletişim tekniklerini, çatışma teorisini, arabuluculukta etiği ve müzakere süreçlerinin nasıl yürütüldüğünü içeren teorik ve uygulamalı derslerden oluşmaktadır. Alternatif uyuşmazlık çözümü olarak arabuluculuğun eğitimi, uzmanlaşmış olan kişilerin, sistematik tekniklerle, iletişim ve müzakere olanaklarını kullanarak tarafların hukuksal uyuşmazlığı daha uygun koşullarda çözmesini sağlamaktadır.


Hitap Edilen Kitle

İletişim becerilerini profesyonel anlamda geliştirmek isteyenler.


Ders İçerikleri

Planlanan bu eğitim arabuluculuğun tanım ve terimlerine, ilkelerine, aşamalarına, mevzuatlara, etik boyutlarına değinmektedir ve çeşitli uygulamalar içermektedir.


Eğitim Süresi: Hukuk uyuşmazlıklarında Temel Arabuluculuk Eğitimi Programı teorik ve uygulama derslerinden oluşan bütünleşik bir programdır. Program içeriği; 68 saati teorik, 16 saati uygulamalı olmak üzere toplamda 84 saatten oluşmaktadır. Programa aktif katılımın sağlanması zorunludur.


Eğitimin Koordinatörü: Dr. Öğr. Üyesi Sevda Yaşar COŞKUN


Eğitim Ücreti: Duyurulacaktır.


İletişim

Tel: 0 232 493 00 00
E-mail: ibusem@bakircay.edu.tr
Web: ibusem.bakircay.edu.tr

 

Müfredat Bulunmamaktadır
0.0
0 total
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Free